Muzeum

Muzeum prezentuje niezwykle bogate dziedzictwo uczelni, które cechuje duża różnorodność. Przez ponad 600 lat swojego funkcjonowania Uniwersytet zgromadził obiekty związane z praktycznie każdą dziedziną nauk.

Odwiedzający Collegium Maius mogą zobaczyć Librarię, dawną bibliotekę uniwersytecką, w której prezentowane są również rekonstrukcje instrumentów Mikołaja Kopernika oraz popiersia osób związanych z Uniwersytetem. Następnie StubęCommunis, dawną jadalnię i miejsce zebrań profesorów. W skarbcach przechowywane są najcenniejsze przedmioty związane z historią Uniwersytetu (berła, pierścienie rektorskie, kopie dokumentów fundacyjnych), ale i przedmioty ofiarowane Uniwersytetowi takie jak Oskar Andrzeja Wajdy czy medal Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej. Pokoje profesorskie przywołują pamięć o niegdyś tu mieszkających uczonych. Możemy w nich zobaczyć kolekcje mebli z XVIII i XIX w. Skarbiec Mikołaja Kopernika prezentuje kolekcję związaną z astronomią (jedne z najcenniejszych instrumentów w zbiorach) oraz obiekty związane z jego postacią. Aula Jagiellońska jest miejscem eksponowania bogatej kolekcji malarstwa przedstawiającego portrety profesorów oraz osób związanych z Uniwersytetem.

W drugiej części Muzeum można zwiedzić pokoje związane z różnymi dziedzinami nauk takimi jak chemia, fizyka, kartografia, matematyka czy geodezja, ale również kolekcję rzeźby średniowiecznej czy fortepian Chopina.

W Muzeum jest też miejsce odnoszące się do św. Jana Kantego, a mianowicie kaplica jemu poświęcona. Znajduje sięw miejscu, gdzie według tradycji miał mieszkać Kanty, kiedy pełnił funkcję profesora teologii.

Warto też wspomnieć o zegarze, który znajduje się nad wejściem do Librarii. Codziennie, co dwie godziny, od 9 do 17 gra melodię, będącą fragmentem z tabulatury organowej Jana z Lublina (muzyka renesansowa) oraz pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur”. Melodii towarzyszy pochód figur przedstawiających postaci związane z Uniwersytetem: pedla, królową Jadwigę, króla Jagiełłę, św. Jana Kantego, Hugona Kołłątaja i rektora Stanisława ze Skalbimierza.

Collegium Maius jest nie tylko siedzibą Muzeum. Pełni również funkcje reprezentacyjne, jest wizytówką uczelni i miejscem wielu wydarzeń. W każdą ostatnią środę miesiąca w Librarii odbywa się posiedzenie Senatu UJ. Uroczysty pochód na otwarcie roku akademickiego zaczyna się w Collegium Maius przy melodii pozytywek i zegarów z kolekcji Muzeum. Aula Jagiellońska natomiast jest miejscem, gdzie odbywają się uroczystości habilitacyjne czy nadania tytułu doktora honoris causa. W gmachu Collegium Maius gościło również wiele ważnych osób ze świata nauki, sztuki i polityki, takich jak królowa Elżbieta II czy Jan Paweł II.

W Muzeum organizowane są również lekcje muzealne i wykłady. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną! https://maius.uj.edu.pl/edukacja-i-nauka

Aktualne godziny otwarcia Muzeum oraz ceny biletów można sprawdzić na naszej stronie internetowej: https://maius.uj.edu.pl/godziny-otwarcia

Kontakt

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Ul. Jagiellońska 15
  • 12 663 13 07
  • e-mail: collegiummaius.info@uj.edu.pl
Bilety