Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny UJ założono w 1783 r. i jest najstarszym istniejącym ogrodem botanicznym w Polsce. Rozciąga się u stóp XVII- wiecznego pałacu na powierzchni prawie 10 ha. Jego założenie zainicjowane było przez Hugona Kołłątaja, podczas reformy Akademii Krakowskiej. Od 1792 r. w Collegium Śniadeckiego istnieje Obserwatorium Astronomiczne oraz Stacja Meteorologiczna, która bez przerwy od 1825 r. prowadzi zapisy pogody.

Kolekcja Ogrodu liczy około 8 tysięcy gatunków i odmian zgrupowanych w kilku działach. Do najważniejszych należą: dział systematyki roślin, roślin chronionych i zagrożonych, genetyki i zmienności, flory polskiej, ekologii kwiatów, morfologiczno-biologiczny, roślin leczniczych i użytkowych, arboretum oraz alpinaria: geograficzne i ozdobne. Do niezwykle cennych należy również kolekcja roślin tropikalnych zgromadzona w trzech kompleksach szklarniowych: „Victoria”, „Jubileuszowa”  „Holenderka”. Można w nich podziwiać jedne z najbogatszych w Polsce zbiorów przedstawicieli storczykowatych, sagowców, palm, roślin mięsożernych, epifitów, sukulentów oraz tropikalnych roślin użytkowych.

Częścią Ogrodu jest również Muzeum Ogrodu Botanicznego gdzie można podziwiać ekspozycję prezentujące historię Ogrodu, postacie sławnych botaników związanych z tym miejscem, niezwykłe eksponaty z badań prowadzonych przez krakowskich botaników od równikowych lasów deszczowych po strefy arktycznej i antarktycznej tundry. Swą obecną aranżację Ogród zawdzięcza Władysławowi Szaferowi jednemu z najwybitniejszych polskich botaników.

Zapraszamy do zwiedzania Ogrodu Botanicznego, a także skorzystania z naszej szerokiej oferty edukacyjnej skierowanej zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Godziny otwarcia oraz dostępność obiektów szklarniowych i muzealnych jest zmienna w zależności od pory roku. Przed odwiedzeniem Ogrodu prosimy o zapoznanie się z aktualnymi godzinami otwarcia na naszej stronie internetowej: www.ogrod.uj.edu.pl

(regulamin zwiedzania Ogrodu – link)

Kontakt

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • ul. Mikołaja Kopernika 27
  • 12 663 36 35
  • e-mail: hortus@uj.edu.pl
Bilety